In mei traint Maximilien Drion onder de Portugese zon om zijn fysieke conditie bij te schaven. Samen met andere Team Belgium-atleten neemt hij deel aan de Team Belgium stage in Rio Maior. De winter lijkt nog ver weg, maar voor Maximilien is het doel duidelijk: de Olympische Winterspelen van Milano Cortina 2026, waar ski mountaineering voor het eerst op het olympisch programma staat. Tussen twee trainingen door vertelt hij over zijn parcours en laat hij ons kennismaken met zijn nog vrij onbekende discipline.
Maximilien is 27 en behoort al tot de wereldtop in het ski mountaineering. Hij werd geboren in België, maar groeide op in het Zwitserse Vercorin, waar hij tijdens zijn tienerjaren de sport ontdekte. "Ski mountaineering is de sport die het dichtst bij de natuur staat," zegt hij. "Je bent niet afhankelijk van skiliften of infrastructuur. Je beklimt de berg op eigen kracht, met ski’s voorzien van synthetische vellen, en skiet nadien klassiek naar beneden."
Een belangrijk keerpunt in zijn carrière was maart 2021. “Ik behaalde mijn eerste, en voorlopig enige, overwinning in een Wereldbekerwedstrijd. Dat was best onverwacht. Enkele weken eerder eindigde ik als vijfde op het WK, maar winnen? Dat had ik niet zien aankomen.”
En dan kwam er nog belangrijk nieuws: in juli 2021 kondigde het Internationaal Olympisch Comité aan dat ski mountaineering een olympische discipline zou worden. “Die combinatie van factoren deed me beseffen: ik hoor thuis in deze sport, ik verdien hier mijn plaats. Toen heb ik besloten: oké Max, geloof in jezelf, en ga er vol voor.”
Dankzij zijn prestaties en de olympische status van zijn sport krijgt Maximilien sinds 2021 belangrijke ondersteuning. “Dankzij de steun van ADEPS, het BOIC en enkele sponsors kan ik vandaag leven van mijn sport. Dat is essentieel.”
Max bouwt zijn carrière rond drie kernwaarden. Eerst en vooral prestatie: “Ik hou ervan om mezelf elke dag te verbeteren, om vooruitgang te voelen.” Daarnaast is er de ontdekking: “Mijn sport brengt me naar nieuwe bergen, onbekende paden, nieuwe landen – dat is iets wat me enorm aanspreekt.” En ten slotte: het delen. Via zijn trainingen, YouTube-video’s, lezingen en groepssessies wil hij zijn passie delen. “Ik geniet ervan om mensen enthousiast te maken. Hun glimlach als ik over mijn sport praat, dat is goud waard.”
De Spelen van 2026 vormen het centrale doel in zijn voorbereiding. “Ja, het blijft pure passie” zegt hij, “maar er is natuurlijk meer druk, meer verwachtingen. Het is mijn beroep, dus ik moet er staan op de belangrijke momenten. Maar die passie blijft cruciaal.”
Maximilien is nu al zeker van zijn deelname aan de Spelen. De focus ligt op voorbereiding in optimale omstandigheden. “Na elk seizoen bekijk ik met mijn coach wat beter kan. Deze zomer ligt de nadruk op de transitions. In de sprint op de Spelen zijn er drie essentiële overgangen die ik razendsnel moet kunnen uitvoeren om geen tijd te verliezen.” Ook de mentale voorbereiding krijgt veel aandacht: “De sprint duurt amper drie minuten, maar het zijn drie minuten vol intensiteit, techniek en precisie.”
Hoewel zijn sport zich vooral in de Alpen afspeelt, is Maximilien trots om de Belgische kleuren te dragen. “Ik voel me echt Belg, ook al vind je mijn sport eerder in de Alpen dan in de Ardennen,” zegt hij met een glimlach. “Het is een eer om België te vertegenwoordigen. En ik vind het geweldig om andere atleten te ontmoeten die dezelfde uitdagingen en emoties doormaken in hun eigen discipline. We inspireren elkaar.”